About

I am a photographer in Prague with 15 years of experience in the field. I focus on architecture and interior design, but I also shoot portrait, product and events. Clients include edit! Architects, Artikul architects, Airbnb, Academy of Sciences of the Czech Republic, PURE Model Management, Agents Model Management, BOOM Image Studio, Bezrealitky, LemonOne, Kvalitár gallery, Harddecore gallery, Josefina Bakosová, SilentLab, VERTI, Everli, Flink, Welcome to the Jungle and others.

Apart from being a professional photographer, I am also finishing a PhD at Charles University, where I write about the philosophy of photography and art.

///

Jsem fotograf v Praze se 15 lety zkušeností v oboru. Zaměřuji se na architekturu a interiérový design, ale fotím také portrét, produkty a eventy. Mezi klienty patří edit! Architects, Artikul architekti, Airbnb, Akademie Věd ČR, PURE Model Management, Agents Model Management, BOOM Image Studio, Bezrealitky, LemonOne, Kvalitář galerie, Harddecore galerie, Josefína Bakošová, SilentLab, VERTI, Everli, Flink, Welcome to the Jungle a další.

Kromě profesionálního focení také v současnosti dokončuji PhD na Karlově Univerzitě, kde píši o filosofii umění a fotografie.

Using Format